Podręcznik z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i przepisów prawnych Fujitsu Abt18fbbj to kompletny poradnik dotyczący bezpieczeństwa i przepisów prawnych, który został opracowany przez firmę Fujitsu. Podręcznik zawiera wszystkie niezbędne informacje, aby użytkownicy mogli bezpiecznie i zgodnie z prawem korzystać z urządzeń. Podręcznik zawiera szereg zalecanych działań bezpieczeństwa i przepisy dotyczące systemu, w tym zalecenia dotyczące użytkowania, instalacji, konfiguracji, utrzymania, aktualizacji, naprawy i wymiany urządzeń. Podręcznik zawiera również informacje dotyczące ochrony danych, ochrony urządzeń, ochrony sieci, ochrony przed wirusami, ochrony przed atakami hakerskimi oraz wszelkich innych zalecanych procedur bezpieczeństwa. Podręcznik jest ważnym narzędziem dla każdego użytkownika, aby wiedział, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń Fujitsu.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i przepisów prawnych Fujitsu Abt18fbbj
E‑zasób przeznaczony dla uczniów kształcących się w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Źródło: GroMar - PŁ, licencja: CC BY 3. 0.
Wniosek CEIDG‑1 jest jednocześnie:
wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (NIP),
oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
Przykładowy dokument CEIDG:
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej oraz Gromar Sp. z o. o., licencja: CC BY 3.
Wyciąg PKD dla zawodu technik bezpieczeństwa i higieny pracy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej oraz Gromar Sp.
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Za wyborem zwolnienia z podatku VAT przemawia sytuacja, kiedy:
odbiorcami towarów i usług są osoby fizyczne, albo firmy nie będące płatnikami VAT,
cena towaru lub usługi zawiera mało kosztów,
naszymi dostawcami nie są płatnicy VAT.
Poniżej znajdują się przykłady interaktywnych formularzy deklaracji podatkowych. Wszystkie obowiązujące można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Ponieważ obecnie (2018) żadna z przeglądarek nie wspiera wtyczek (plugins), w tym Adobe Reader, w celu poprawnego wyświetlania wykorzystywanych przy składaniu do systemu e‑Deklaracje dokumentów, wymagane jest zapisanie formularza na dysku lokalnym komputera i otworzenie go bezpośrednio w programie Adobe Reader.
Formularz VAT‑7
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Formularz VAT‑R
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Aktualnie obowiązujące formularze ZUS można odnaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poniżej znajdują się tylko niektóre z nich (stan dokumentów: 2018).
Formularz ZUS ZUA
Formularz ZUS DRA
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 1
Ułóż w odpowiedniej kolejności etapy przygotowania biznes planu.
- Zbadanie konkurencji. Wybór strategii rynkowej.Określenie wysokości nakładów początkowych.Decyzja o założeniu firmy.Zidentyfikowanie własnych predyspozycji odpowiednich do typu prowadzonej działalności.Pomysł.Analiza kosztów działalności.Zidentyfikowanie niszy rynkowej.Rozpoznanie rynku i potrzeb klientów.Zidentyfikowanie podmiotów z branży i określenie możliwości współpracy.
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tekst podanymi słowami.
ceidg, działalności gospodarczej, wpisu, ZUS, trwałego, przedsiębiorca, wykreśleniu
1. Kończąc działalność gospodarczą...................................................... musi złożyć w dowolnym urzędzie, w którym jest komórka zajmująca się działalnością gospodarcząlub bezpośrednio na platformie www........................................................ pl zawiadomienie o zaprzestaniu...................................................... na wniosek CIDG – 1 – tym samym, na podstawie którego dokonał...................................................... działalności gospodarczej.
2. Zgłoszenia takiego należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia...................................................... zaprzestania wykonywania działalności.
3. Organ ewidencyjny jest zobowiązany do przekazania w terminie 3 dni od dnia wydania decyzji, informacji o...................................................... przedsiębiorcy z ewidencji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy: urzędowi statystycznemu, urzędowi skarbowemu, oddziałowi.......................................................
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 3
Zaznacz, które twierdzenia są prawdziwe, a które nie.
PrawdaFałsz |
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 4
Uporządkuj przykładową analizę SWOT.
duża konkurencja na rynku, duże kompetencje osób prowadzących szkolenia, zwiększenie zapotrzebowania na usługi z zakresu bhp, słaba reklamaŹródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 5
Ułóż w odpowiedniej kolejności etapy zakładania firmy.
Wypełnienie i złożenie wniosku do CEIDGProfil ePUAPPomysłRozpoczęcie działalnościPotwierdzenie profiluBiznesplanPrzygotowanie dokumentów do CEIDGSukcesŹródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 6
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 7
Korzystając z banku słów, uzupełnij zdania odpowiednimi wyrazami.
użytych surowców, świadczeń, podatek akcyzowy, środków trwałych, zdrowotne, reprezentacji, transportowych, wynagrodzenia pieniężne1. Amortyzacja – koszt związany ze zużyciem.................................................. oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zużycie materiałów i energii – wartość.................................................., paliw, zużycie energii elektrycznej, wody, energii cieplnej. Usługi obce – koszty usług wykonanych przez obce jednostki: usług remontowych i.................................................., najmu, łączności, ochrony mienia, doradztwa.Podatki i opłaty – podatki o tzw. kosztowym charakterze, czyli.................................................., podatek od nieruchomości, podatek VAT niepodlegający odliczeniu, opłaty: skarbowa, sądowa i notarialna.
5................................................... – wypłacane pracownikom za pracę oraz na podstawie umów zlecenie, umów o dzieło oraz innych podobnych umów.
6. Wynagrodzenia niepieniężne – wynagrodzenia w postaci.................................................. w naturze, np. wyżywienie.
7. Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia – składki na ubezpieczenia społeczne i.................................................., Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, koszty szkoleń pracowników, koszty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
8. Pozostałe koszty – np. koszty.................................................. i reklamy, koszty ubezpieczeń majątkowych, koszty podróży służbowych.
Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 8
Zaznacz, czy podane zdania to prawda, czy fałsz.
Wniosek do CEIDG stanowi wpis Sp. o. do KRS.Poprzez wpis do CEIDG możesz zawiesić i odwiesić działalność gospodarczą.Podstawowym atrybutem samozatrudnionego jest działanie w ramach własnego rachunku gospodarczego.Wniosek do CEIDG jest deklaracją o formie rozliczania i formie zapłaty podatku dochodowego.We wniosku CEIDG-1 deklarujesz kwotę podatku PIT, jaką będziesz odprowadzał miesięcznie do Urzędu Skarbowego.Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć osobiście lub elektronicznie.We wniosku o wpis do CEIDG należy podać przewidywaną liczbę osób zatrudnionych.Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 9
Zaznacz, czy podane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
Strategia marketingowa obejmuje zbiór działań, które mają zapewnić realizację zamierzeń przedsiębiorstwa wobec rynku.Strategia dywersyfikacji to zintensyfikowanie sprzedaży dotychczasowego produktu.Analiza SWOT stanowi element planu marketingowego i jest techniką analityczną.Analiza SWOT pozwala na określenie mocnych i słabych stron przedsięwzięcia tylko w otoczeniu zewnętrznym przedsiębiorstwa.Marketing to strategia dostosowania się przedsiębiorstw do potrzeb nabywców i aktywne wywieranie wpływu na nabywców, czego skutkiem ma być osiągnięcie celów przedsiębiorstwa.Promocja to wszystkie czynności związane z przemieszczaniem produktu od producenta do ostatecznego odbiorcy.Produkt charakteryzuje jego jakość, cechy, marka, opakowanie.Konsumenci, nabywcy, hurtownicy, detaliści, liderzy opinii to odbiorcy przekazu, których określamy w planie marketingowym.Źródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
Ćwiczenie 10
Posługując się dostępnymi źródłami przyporządkuj kodom PKD odpowiadające im opisy.
pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, pozostała działalnośćź profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nie sklasyfikowanaŹródło: PŁ, licencja: CC BY 3.
amortyzacja
Koszt stopniowego zużywania środków trwałych (środków o wartości przekraczającej kwotę 10 000 zł) oraz wartości niematerialnych i prawnych.
biznesplan
Dokument planistyczny, który uwzględnia uwarunkowania natury finansowej, marketingowej, rynkowej, organizacyjnej, kadrowej i technologicznej przedsiębiorstwa; to zestaw dokumentów (ocen i analiz), na podstawie których opracowywana jest prognoza przyszłych celów przedsiębiorstwa i sposobów ich osiągania.
działalność gospodarcza
Zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie kopalin ze złóż; także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
elastyczność cenowa
Mierzy odpowiedź ilości popytu lub podaży dobra na zmianę jego ceny. Jest obliczana jako procentowa zmiana w ilości popytu lub podaży, podzielona przez procentową zmianę w cenie. Elastyczność mówi nam, czy coś jest elastyczne - czyli bardzo czułe; jednostkowo elastyczne, lub nieelastyczne - mało czułe.
konkurencja
Proces, w którym podmioty rynkowe konkurują ze sobą w zawieraniu transakcji rynkowych, poprzez przedstawianie korzystniejszej od innych podmiotów oferty rynkowej dla zrealizowania swoich interesów. Konkurowanie może się odbywać w oparciu o cenę, jakość, formę płatności i wiele innych. W zależności od struktury rynku, na którym zachodzi proces konkurencji, wyróżnia się różne modele konkurencji.
koszt
Gospodarczo uzasadnione zużycie albo wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa.
osoba fizyczna
Prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.
podatek dochodowy
Obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa zależne od dochodu i wykorzystanych odliczeń. Wyróżniamy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).
podatek liniowy
Sposób opodatkowania odpowiedni dla przedsiębiorców osiągających duże dochody, a także dla singli i osób bezdzietnych, gdyż nie daje możliwości skorzystania z ulg, odliczeń czy rozliczenia się ze współmałżonkiem. Podatek liniowy wynosi 19% (stan: 2018).
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)
Umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany podział zbioru rodzajów działalności społeczno‑gospodarczej, jakie realizują jednostki (podmioty gospodarcze).
przychód
To wartość sprzedanych produktów i usług oraz innych składników majątku przedsiębiorstwa wyrażona w pieniądzu.
rozliczenie ryczałtowe
Stawkę podatku dla podatnika wykonującego swoje czynności osobiście określa Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tę metodę można wykorzystać również przy spółkach cywilnych i jawnych.
spółka cywilna
Jest formą prowadzenia działalności gospodarczej przez dwóch lub więcej przedsiębiorców. W odróżnieniu od spółek, których funkcjonowanie reguluje kodeks spółek handlowych, spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie jest jednostką organizacyjną, nie posiada podmiotowości prawnej. Cel jej zawiązania może być zarówno zarobkowy jak i niezarobkowy. Regulacje dotyczące spółki cywilnej zawarte są w kodeksie cywilnym w księdze zobowiązań.
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej oraz Gromar Sp.
Podręcznik omawia regulacje prawne związane z ochroną pracy oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Wskazuje organizacje odpowiedzialne za nadzór nad warunkami pracy, a także omawia obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy. Publikacja charakteryzuje takie czynniki zagrożeń zawodowych, jak: hałas, mikroklimat, promieniowanie elektromagnetyczne, czynniki chemiczne, pyły, obciążenie fizyczne i psychiczne pracownika. Zapoznaje ucznia także z zasadami ergonomii, takimi jak właściwa pozycja przy wykonywaniu różnych czynności – związanych zarówno z aktywnością zawodową, jak i z codziennym życiem.
W dalszej części podręcznik przybliża zasady tworzenia bezpiecznych warunków pracy, które zmieniają się wraz z zagrożeniami na konkretnych stanowiskach pracy. Omówione zostają również prace szczególnie niebezpieczne. Szczególnie wart uwagi jest rozdział, w którym zaprezentowane zostały właściwe warunki pracy przy komputerze. Przekaz ten został wsparty filmami dostępnymi poprzez kody QR. Publikacja wprowadza również podstawy zagadnień szacowania ryzyka zawodowego i profilaktyki wypadkowej.
Rozdziały omawiające ochronę przeciwpożarową także zawierają kody QR prowadzące do filmów, które tłumaczą zasadę działania gaśnic oraz uczą właściwego posługiwania się nimi.
W podręczniku nie mogło zabraknąć treści związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Tematyka ta została omówiona w tekście i przestawiona na ilustracjach, ale największym atutem działu są zamieszczone pod kodami QR filmy Akademii Ratownictwa Medicover, które krok po kroku pokazują procedury, jakie należy stosować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Zobacz fragment publikacji>>
Rok wydania:2022
Liczba stron:312Typ publikacji:podręcznikNośnik:książkaNr wydania:IWydawnictwo:WSiPSymbol:163802EAN-13:9788302203640ISBN:Paczka
- Waga0. 441 kg
Wydawnictwo: | WSiP |
Liczba stron: | 321 |
Opis
Podręcznik omawia regulacje prawne związane z ochroną pracy oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Wskazuje organizacje odpowiedzialne za nadzór nad warunkami pracy, a także omawia obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy. Publikacja charakteryzuje takie czynniki zagrożeń zawodowych, jak: hałas, mikroklimat, promieniowanie elektromagnetyczne, czynniki chemiczne, pyły, obciążenie fizyczne i psychiczne pracownika. Zapoznaje ucznia także z zasadami ergonomii, takimi jak właściwa pozycja przy wykonywaniu różnych czynności związanych zarówno z aktywnością zawodową, jak i z codziennym życiem.
W dalszej części podręcznik przybliża zasady tworzenia bezpiecznych warunków pracy, które zmieniają się wraz z zagrożeniami na konkretnych stanowiskach pracy. Omówione zostają również prace szczególnie niebezpieczne. Szczególnie wart uwagi jest rozdział, w którym zaprezentowane zostały właściwe warunki pracy przy komputerze. Przekaz ten został wsparty filmami dostępnymi poprzez kody QR. Publikacja wprowadza również podstawy zagadnień szacowania ryzyka zawodowego i profilaktyki wypadkowej.
Rozdziały omawiające ochronę przeciwpożarową także zawierają kody QR prowadzące do filmów, które tłumaczą zasadę działania gaśnic oraz uczą właściwego posługiwania się nimi.
W podręczniku nie mogło zabraknąć treści związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Tematyka ta została omówiona w tekście i przestawiona na ilustracjach, ale największym atutem działu są zamieszczone pod kodami QR filmy Akademii Ratownictwa Medicover, które krok po kroku pokazują procedury, jakie należy stosować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Klienci, których interesował ten produkt, oglądali również:
Dane szczegółowe
Recenzje
5/5
Jak działają recenzje?
Dostawa
czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomat 24/7
12, 99 złbezpłatna dostawa od249, 00 zł
Orlen Paczka
8, 99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie
Kurier DPD299, 00 zł
Kurier InPost
14, 99 zł
Pocztex Kurier
10, 99 zł
Pocztex - punkty odbioru
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
Bestsellery
- Eurobusiness - Eurobiznes
- Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty
- Biologia na czasie 2. Zakres podstawowy
- Królewna. 1
- Skarb. Tom 1
- Kocham Czytać. Pakiet 18 zeszytów
Polityka prywatności
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści,dostosowaniasklepu do Państwa indywidualnych potrzeb oraz personalizacji wyświetlanych reklam w ramach zewnętrznychsieciremarketingowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowychużytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.Dalszekorzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iżużytkownikakceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest wpolityce prywatności sklepu.