Podręcznik konserwacji zapobiegawczej Haier Hl32b A to kompletne wytyczne dotyczące konserwacji i eksploatacji urządzeń Haier. Zawiera on podstawowe informacje, wytyczne i zasady dotyczące konserwacji zapobiegawczej i korzystania z urządzeń. Podręcznik zawiera również wskazówki dotyczące skutecznego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także instrukcje dotyczące czyszczenia i konserwacji urządzeń. Podręcznik jest świetnym narzędziem, które pomaga użytkownikom w utrzymaniu urządzeń w dobrym stanie i zapewnieniu, że będą one działać bezpiecznie i sprawnie.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik konserwacji zapobiegawczej Haier Hl32b A
Aplikacje dostępne w
Regulamin
Deklaracja dostępności
Polityka prywatności
O projekcie
Standardy techniczneNa stronie znajdują się materiały, które powstały ze środków Unii Europejskiej w ramachEuropejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007−2013 oraz ProgramOperacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020)
Strona informacyjna Haier zapewnia rozległą sieć autoryzowanych centrów pomocy technicznej, które oferują maksymalne wsparcie i pomagają w zarządzaniu, konserwacji i naprawie urządzeń. Zależy nam na zapewnieniu profesjonalnej obsługi, zawsze blisko Twoich potrzeb. INSTRUKCJA OBSŁUGI Pobierz instrukcję obsługi dla Twojego urządzenia w formacie PDF bezpośrednio z naszej strony. Wybierz linię, nazwę i kod urządzenia. GWARANCJA HAIER Produkty Haier są objęte 2-letnią gwarancją na wszystkie wady zgodności. Zapoznaj się z warunkami gwarancji prawnej. Dowiedz się, czy Twoje urządzenie jest objęte rozszerzoną gwarancją. W takim przypadku pamiętaj, aby zarejestrować się zgodnie z regulaminem. ZAREJESTRUJ URZĄDZENIE Zarejestruj swój produkt, aby otrzymywać aktualizacje i sugestie dotyczące lepszego użytkowania i ochrony urządzenia. W zależności od zakupu możesz mieć prawo do dodatkowych korzyści, które firma Haier zarezerwowała dla Ciebie. KONTAKT Z SERWISEM Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy, Dział Obsługi Klienta Haier udzieli Ci wsparcia w zakresie wadliwego działania lub konserwacji Twojego urządzenia. com/adapt-image/67761/spare%20parts%20and%20accessories. 0&t=1620919855640" alt=""/> AKCESORIA I CZĘŚCI ZAMIENNE Haier dysponuje szerokim asortymentem akcesoriów i części zamiennych; skontaktuj się z autoryzowanym serwisem lokalnym i poszukaj części odpowiednich dla Twojego urządzenia. CHECK & CARE Odkryj program Check & Care do pielęgnacji i konserwacji Twojego urządzenia CARE+PROTECT Care + Protect oferuje pełną gamę profesjonalnych produktów do konserwacji i pielęgnacji urządzeń gospodarstwa domowego. Zadzwoń pod unikalny numer dla całej Polski*. Usługa dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. 00 do 20. 00 I sobotę od 9. 00 do 17. 00. *Koszt połączenia według stawek operatora Skontaktuj się z naszym działem pomocy technicznej przez Internet, wypełniając forma w całości. Candy Hoover Group S. r. l. z jednym udziałowcem, podlegająca zarządzaniu i koordynacji przez Candy S. p. A., z siedzibą pod adresem: Via Comolli, 16-20861 Brugherio (MB) – Włochy kapitał zakładowy: 30. 000. 000, 00 EUR, w pełni wpłacony, włoski numer podatkowy i numer rejestracyjny w Rejestrze Firm Monza i Brianza 04666310158, VAT: IT00786860965 FIRMA Candy Hoover Group S. 000, 00 EUR, w pełni wpłacony, włoski numer podatkowy i numer rejestracyjny w Rejestrze Firm Monza i Brianza 04666310158, VAT: IT00786860965ZADZWOŃ DO NAS
Napisz do nas
Spis treści
- 1 Konserwacja zachowawcza księgozbiorów
- 1. 1 Skatalogowanie
- 1. 2 Ocena stanu zachowania
- 1. 3 Konserwacja zachowawcza
- 1. 4 Konserwacja zapobiegawcza środowiska (profilaktyczna)
Konserwacja zachowawcza księgozbiorów
Jest to olbrzymi obszar projektowania prac związanych także z szeroko pojętą ochroną profilaktyczną i konserwacją zachowawczą księgozbiorów zabytkowych in situ. Wykonywane zabiegi pozostają poza sferą restauracji – działań estetyzujących, spektakularnych efektów. Zagadnienia, które muszą zostać opracowane, a następnie zrealizowane w projekcie konserwatorskim obejmują najczęściej:
- 1. Skatalogowanie starych druków.
- 2. Wykonanie oceny stanu zachowania kolekcji starych druków.
- 3. Wykonanie konserwacji zachowawczej księgozbioru.
- 4. Realizację zasad konserwacji zapobiegawczej środowiska.
Skatalogowanie
Skatalogowanie (jeżeli księgozbiór dotychczas nie był skatalogowany wykonuje wykwalifikowany bibliotekarz, i jest to oczywiście działanie pozakonserwatorskie, ale bezwzględnie konieczne do wykonania. Idealnie jest, gdy katalogowanie odbywa się równocześnie z oceną stanu zachowania i konserwacją. Ułatwia to oba działania, ograniczając jednocześnie do minimum przemieszczanie zabytku.
Ocena stanu zachowania
Ocenie stanu zachowania, od niedawna towarzyszy wykonanie analizy wartościującej. Przeprowadzenie, tak wnikliwej analizy, jest pomocne nie tylko konserwatorowi w planowaniu zabiegów, ale też właścicielowi kolekcji. Pozwala wyłonić egzemplarze priorytetowe ze względu na wartość i stan zachowania, które w pierwszej kolejności należy przeznaczyć do prac konserwatorskich-restauratorskich. Ocena stanu zachowania kolekcji jest, z jednej strony częścią projektu konserwatorskiego (badania), z drugiej pozwala na zaplanowanie rodzaju prac konserwatorskich. W jej wyniku wyłonione zostają woluminy najbardziej zniszczone i te, po oczyszczeniu, umieszcza się w wykonanych dla nich pudłach i w ten sposób są bezpiecznie przechowywane do momentu „doczekania się” prac konserwatorskich-restauratorskich. Pozostałe książki przeznacza się do planu konserwacji zachowawczej. Zdarza się, że identyfikuje się problem, o którym wcześniej nie było wiadomo, np. zagrożenie biologiczne. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dezynfekcji, bądź dezynsekcji.
Konserwacja zachowawcza
W ramach konserwacji zachowawczej wykonuje się, takie czynności, jak: oczyszczanie, usuwanie deformacji, reintegracja elementów książki (np. luźnych kart, łączenie bloku z oprawą), podklejanie przedarć, uzupełnianie niektórych ubytków, konsolidacja zdegradowanych warstw skóry, zabezpieczanie przed dalszym niszczeniem zagrożonych elementów książek. Zabezpiecza się także odpowiednio znajdowane pomiędzy kartami książek takie elementy, jak np. obrazki dewocyjne, suszone kwiaty i inne. Do książek posiadających na oprawie elementy metalowe wykonuje się futerały zabezpieczające przed uszkodzeniem woluminy sąsiadujące z nimi, a także inne opakowania ochronne, jeśli istnieje taka potrzeba.
Konserwacja zapobiegawcza środowiska (profilaktyczna)
W zakres konserwacji zapobiegawczej wchodzą takie działania jak: odpowiednie przygotowanie mebli do przechowywania kolekcji, właściwe ułożenie woluminów na półkach, założenie monitoringu klimatu, wyłożenie środków odstraszających owady lub pułapek na nie. Prowadzi się także szkolenia w zakresie profilaktyki konserwatorskiej zabytkowych księgozbiorów, co jest niezwykle istotne, bo to człowiek pełni najistotniejszą rolę wśród czynników zewnętrznych warunkujących stan zachowania zabytków.
Zobacz też
Indeks alfabetyczny
Konserwacja-restauracja zabytkowych kodeksów
Konserwacja profilaktyczna zabytkowych księgozbiorów
Opakowania ochronne kodeksów
Przypisy
- Pronobis-Gajdzis M., Konserwacja zapobiegawcza zabytkowych księgozbiorów na przykładzie kolekcji książek zgromadzonych w klasztorze Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Świętej Annie, [w:] Archeologica Hereditas; Konserwacja zapobiegawcza środowiska, red. Zbigniew Kobyliński, Jacek Wysocki, Warszawa– Zielona Góra 2012, s. 213.
- Pronobis-Gajdzis M., Czuczko J., Jutrzenka-Supryn D., Nowe kierunki w obszarze konserwacj-restauracji zabytkowych kodeksów [w:] Toruńskie Studia Bibliologiczne 2015, nr 2 (15), s. 157 - 188.
Autor: M. P. B.