Informacje dla użytkownika Cisco 801 801 Router

Cisco 801 801 Router to wygodny router, który oferuje użytkownikom wyjątkowo wygodny dostęp do sieci. Urządzenie cechuje się stabilnym działaniem oraz możliwościami zabezpieczeń, które zapewniają ochronę przed złośliwym oprogramowaniem lub nieautoryzowanym dostępem do sieci. Router wyposażony jest w zaawansowane funkcje, takie jak szyfrowanie, ochrona adresów IP, kontrola dostępu i wiele innych. Cisco 801 801 Router zapewnia użytkownikom wygodę i komfort korzystania z sieci, nawet w niestandardowych warunkach. Zapewnia on skuteczną ochronę przed atakami cyberprzestępców oraz szybki dostęp do sieci przy minimalnym wpływie na wydajność.

Ostatnia aktualizacja: Informacje dla użytkownika Cisco 801 801 Router

Funkcje i zalety

Routery Cisco umożliwiają wdrożenie sieci intuicyjnej w obszarach sieci WAN, LAN i chmury. Nasze routery sieciowe oferują zaawansowane możliwości analizy, optymalizację aplikacji, zautomatyzowane udostępnianie oraz zintegrowane zabezpieczenia, co sprawia, że stanowią kompletne i sprawdzone rozwiązanie.

Bezpieczeństwo w sieci WAN

Wysoce bezpieczne uwierzytelnianie, silne szyfrowanie i segmentacja pomagają chronić użytkowników, dane i aplikacje od brzegu sieci WAN do chmury.

Usługi sieciowe na żądanie

Szybciej reaguj na potrzeby biznesowe i zwiększ wydajność IT poprzez wdrożenie zintegrowanych usług sieciowych na żądanie, gdziekolwiek ich potrzebujesz.

Zmień sposób obsługi klienta

Zwiększ wydajność pracy, wykorzystując analitykę, wgląd w informacje i kontrolę w czasie rzeczywistym, aby zoptymalizować działanie aplikacji chmurowych i lokalnych.

Sieci oparte na intencjach

Centralizowane zarządzanie umożliwia łatwe wdrożenie sieci SD-WAN i dbanie o bezpieczeństwo, a jednocześnie zapewnia spójność zasad w tysiącach lokalizacji firmowych.

  • Przeczytaj krótki przegląd

Wdrażaj sieć SD-WAN na swój sposób dzięki oprogramowaniu Cisco DNA

Proste, elastyczne pakiety subskrypcji oprogramowania pomagają uzyskać dostęp do najnowszych innowacji SD-WAN i zapewniają scentralizowane zarządzanie z zabezpieczeniami, zasadami monitorującymi aplikacje, segmentacją i optymalizacją dla łączności w chmurze. com/site/us/en/products/networking/wan-software/dna-subscription-wan/index. html" data-config-metrics-item="Oprogramowanie Cisco DNA do sieci SD-WAN i routingu">Oprogramowanie Cisco DNA do sieci SD-WAN i routingu

Powiązane rozwiązania do routingu

Sieć SD-WAN Cisco

Pomóż zapewnić wysoką jakość obsługi w oddziałach firmy, jednocześnie obniżając koszty i poziom złożoności.

Cisco SD-Branch

Wdrażaj, monitoruj i optymalizuj usługi sieciowe dzięki oprogramowaniu i sprzętowi, które stworzono z myślą o wdrażaniu w oddziałach.

Dostawcy usług

Szybciej i łatwiej zapewnij klientom wysokiej jakości usługi dzięki automatyzacji sieci. com/c/en/us/products/routers/solution-listing. html" data-config-metrics-item="Wyświetl wszystkie rozwiązania">Wyświetl wszystkie rozwiązania

Krótki przegląd

Ogromne możliwości sieci plus zabezpieczenia

Rodzina produktów Catalyst 8000 zapewnia łączność w wielu chmurach i SASE.

Licencjonowanie oprogramowania

Obserwuj Cisco Networking

Dla Partnerów

Czy jesteś Partnerem Cisco? Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych zasobów.

Szukasz rozwiązania oferowanego przez Partnera Cisco? Nawiąż kontakt z naszym ekosystemem Partnerów.

  • Webinaria
  • Oferty bonusowePorównaj dostawców

Rozwiązania z zakresu routingu dla małych firm

Zarządzaj swoją siecią za pomocą prostych, elastycznych i wysoce bezpiecznych rozwiązań, które zostały stworzone z myślą o małych firmach. com/c/pl_pl/solutions/small-business/networking/routers. html? ccid=cc001532" data-config-metrics-item="Poznaj ofertę Cisco Designed">Poznaj ofertę Cisco Designed

Jeśli jesteś zainteresowany, pod tym linkiem znajdziesz nagraną konfigurację:

CISCO – podstawowa konfiguracja Routera

Kilka kroków do podstawowej konfiguracji routera Cisco

Konfigurowanie podstawowe będzie opierać się na kilku zadaniach:

– zabezpieczenie (Enable i Privilege Exec Mode),

– zapisanie konfiguracji

– ustawienie (hostaname, banneru dla loginu),

– konfiguracja (interfejsów FastEthernet oraz Serialowego),

– włączenie dostępu Telnet,

– kilka innych zadań

Główne tryby poleceń w oprogramowaniu CISCO IOS:

– Tryb EXEC użytkownika

– Uprzywilejowany tryb EXEC

– Tryb konfiguracji globalnej

– Tryb konfiguracji interfejsu

– Tryb konfiguracji interfejsu pomocniczego

– Tryb konfiguracji

– Tryb ROM Monitor

Topologia, która będzie wykorzystana w zadaniu

Rozpoczęcie konfiguracji – wejście do trybu globalnego:

Router>enRouter#configure terminalEnter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.Router(config)#

Zmiana domyślnej nazwy routera

Komenda, która zmienia nazwę routera z domyślnej jest krótka – polecenie brzmi hostname

Router(config)#hostname TEST

Wprowadzenie hasła na routerze

Zadanie będzie opierać się na zabezpieczeniu linii portu konsoli celem bezpieczeństwa. Ustawienie hasła na routerze:

TEST(config)#line console 0TEST(config-line)#password testTEST(config-line)#login

Powrót do tryby konsolowego – celem przetestowania hasła:

Sprawdzenie poprawności wprowadzenia hasła:

Dwa razy wprowadzane hasło nieprawidłowe – niemożliwe było zalogowanie się, trzecia próba pomyślna

Wykorzystanie bezpiecznego portu pomocniczego:

Przy jego wykorzystaniu posiada się zdalny dostęp do routera. Z pomocą tego portu da się podłączyć modem.

TEST(config)#line aux 0TEST(config-line)#password test1

Włączenie dostępu telnet na routerze Cisco

Od tego jak dużą liczbę połączeń VTY będzie obsługiwać urządzenie zależne jest od wersji oprogramowania IOS. Standardowa liczba jest w zakresie od 5 do 1000. Mówiąc o VTY(wirtualnych liniach) ma się na myśli nie tylko telnet, a także SSH. Ustawienia fabryczne mają uruchomione pięć połączeń VTY. Celem podłączenia wymagane jest hasło.

Bezpieczny tryb wykonywania uprawnień z wykorzystaniem hasła

Dodatkowo z liniami dostępu jesteśmy w stanie zabezpieczyć tryb uprawnień exec. Służą do tego dwie komendy:

1 enable password Privilege_EXEC_password2 enable secret Privilege_EXEC_password

Zarówna pierwsze i drugie polecenie skonfigurują hasło w trybie uprawnień EXEC. Jest między nimi różnica. Komenda enable password zapisze hasło jako zwykły tekst, natomiast enable secret zapisze go w formacie szyfrowania.

Dwa rodzaje banerów

– Baner MOTD będzie się pojawiać przed zalogowaniem (celem wpisania tekstu należy wprowadzić &), do jego zakończenia (także wpisać trzeba &)

– Baner EXEC będzie się pojawiać po procesie uwierzytelniania i przed trybem EXEC

Przydatna funkcja do zbędnego przeszukiwana domeny

Fabrycznie routery mają konfigurację do rozwiązywania każdego słowa jakie nie jest komendą. W pierwszej kolejności sprawdzana jest statyczna tablica DNS celem odnalezienia wpisu. Kiedy jej nie będzie nastąpi próba połączenia z serwerem DNS pod IP 255. 255. Wiedząc iż serwer DNS będzie niepotrzebny warto go wyłączyć zaoszczędzając sobie trochę czasu wprowadzając błędną komendę. Polecenie, które będzie temu służyć:

no ip domain-lookup

Podstawowa konfiguracja interfejsu szeregowego na Routerze

Komendy jakie będą tu użyte dotyczą przypisania adresu IP do interfejsu, a później jego uruchomienie

Konfiguracja trybu FastEthernet w routerze

Komendy, które będą tu użyte dotyczą przypisania do interfejsu FastEthernet adresu IP a później uruchomienie go

Zapisanie konfiguracji

Router swoją konfigurację przechowuję w pamięci RAM. Wszystkie ustawienia jakie zostały wprowadzone bez ich zapisania zostaną stracone. Celem ich zachowania należy wykorzystać komendę:

copy running-config startup-config


Chciałbyś zobaczyć, jak wygląda konfiguracja w przypadku routera MikroTik? Zobacz na MikrotikonTwoje Wi-Fi działa wolniej niż powinno i zdaje się być nadmiernie obciążone? W sieci lokalnej dzieje się coś podejrzanego? To mogą być znaki, że ktoś nieautoryzowany ma dostęp do sieci (na przykład sąsiad). W takim przypadku warto dla własnego bezpieczeństwa (a konkretniej, dla bezpieczeństwa swoich danych) dowiedzieć się, jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi.

Nie każdy w ogóle wie, czy można sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi, podczas gdy w rzeczywistości jest to nie tylko możliwe, ale też relatywnie proste i szybkie. Poniżej przedstawimy dwie wygodne metody, dzięki którym każdy bez większego problemu powinien być w stanie sprawdzić, czy ktoś nieuprawniony przypadkiem nie korzysta z jego sieci. Zapraszamy!

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojego WiFi? Metoda 1. Ustawienia routera

Najłatwiej i najpewniej jest sprawdzić, kto korzysta z sieci Wi-Fi poprzez ustawienia routera. Będziemy za jej pomocą w stanie sprawdzić nazwę urządzeń podłączonych do sieci (w przypadku smartfona będzie to więc zazwyczaj jego model) i nie tylko.

W pierwszej kolejności musimy połączyć się z naszą siecią Wi-Fi. Następnie należy otworzyć dowolną przeglądarkę internetową i wpisać w pasek adresu adres IP pozwalający na uzyskanie dostępu do konfiguracji routera.

Jeśli nie wiesz, jaki adres wpisać, sprawdź instrukcję obsługi swojego routera lub wpisz w Google nazwę jego modelu wraz z frazą “konfiguracja routera”, czyli na przykład “Orange Funbox konfiguracja routera”. Zazwyczaj któryś z pierwszych wyników wyszukiwania powinien zawierać potrzebny adres IP.

Po przejściu pod poprawny adres zazwyczaj wyświetli się pole do wpisania loginu i hasła (a w przypadku niektórych modemów tylko hasła). Z reguły są one ustawiane podczas wstępnej konfiguracji routera. Jeśli ich nie pamiętasz, wypróbuj konfigurację login admin i hasło admin (niekiedy takie są domyślne dane dostępu i nie każdy je zmienia, chociaż powinien).

Sprawdź także, czy przypadkiem hasło do routera (nie do sieci – to nie to samo! ) nie znajduje się na naklejce na boku lub spodzie routera. Kiedy już uda Ci się zalogować do ustawień routera, spróbuj odszukać zakładkę, w której znajduje się lista podłączonych do sieci urządzeń. Nie da się konkretnie wskazać, jak ta zakładka będzie się nazywać i gdzie będzie się znajdować, ponieważ w przypadku każdego routera będzie to wyglądało nieco inaczej.

W tej zakładce znajdziesz informacje o urządzeniach podłączonych w danej chwili, ale także o tych, które korzystały z sieci w przeszłości. Znajdziesz tam ich nazwę, ale też m. in. Adres IPv4.

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojej sieci WiFi? Metoda 2. Zewnętrzny program

Druga metoda jest bardziej uniwersalna, ponieważ wygląda tak samo dla każdego routera. Wymaga jednak pobrania zewnętrznego programu. Narzędzia do sprawdzania, kto korzysta z sieci Wi-Fi dostępne są w zasadzie na wszystkie popularne platformy. Można pobrać taki program na komputer z systemem Windows lub Mac czy też smartfona z systemem Android lub iOS.

Korzystanie z nich jest bardzo proste. Wystarczy pobrać i zainstalować taką aplikację, a następnie połączyć się z siecią Wi-Fi i włączyć skanowanie. Bardzo szybko powinniśmy w ten sposób poznać odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić kto korzysta z mojej sieci WiFi.

Jeśli chodzi o komputery osobiste, to dla komputerów z systemem Windows można polecić darmowy program Wireless Network Watcher. Użytkownicy Maca mają nieco większy problem, ponieważ popularne kiedyś narzędzie Who’s On My WiFi nie jest już dostępne.

Są pewne alternatywy, jak LanScan, ale są one zazwyczaj płatne. Lepszą opcją dla użytkowników Maca może być więc sprawdzenie, kto użytkuje sieć za pomocą smartfona, czy to posiadającego system Android, czy iOS.

Dla urządzeń z Androidem można wykorzystać takie aplikacje, jak Fing – Network Tools, WiFi Inspector czy PingTools Network Utilities. Są one darmowe i dostępne poprzez sklep Google Play. W przypadku iPhone’ów można pobrać z AppStore na przykład Fing – Network Scanner, czyli tę samą aplikację, jaką wymieniliśmy dla Androida, tylko przeportowaną na iOS-a.

Kto korzysta z sieci Wi-Fi – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyżej udało nam się adekwatnie odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić kto korzysta z mojego WiFi. Obie omówione powyżej metody powinny być skuteczne, aczkolwiek nie wszystkie programy i sposoby dostarczają tak samo szczegółowych informacji. Rekomendujemy, aby w przypadku wykrycia nieuprawnionych użytkowników sieci postąpić zgodnie z powyższymi wskazówkami i przede wszystkim zmienić hasło dostępu.

Jeśli zainteresował Was ten poradnik, być może spodoba Wam się nasz inny artykuł, w którym wymienialiśmy najlepsze wtyczki do ochrony prywatności. Swego czasu omówiliśmy także najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Dajcie koniecznie znać, jakie tematy chcielibyście, abyśmy poruszyli w dalszej kolejności!

Informacje dla użytkownika Cisco 801 801 Router

Bezpośredni link do pobrania Informacje dla użytkownika Cisco 801 801 Router

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Informacje dla użytkownika Cisco 801 801 Router